Andrea Bocelli vitathatatlanul napjaink egyik legnépszerűbb tenorja, aki bársonyos hangjával érinti meg az emberek szívét és lelkét. Celine Dion is így fogalmazott róla: “Ha az Úrnak szép énekhangja lehetne, akkor az biztosan Andrea Bocelliére hasonlítana legjobban”. Sikerét elhivatottságának, szorgalmának és töretlen kitartásának köszönheti, tehetsége Pavarottit is lenyűgözte. Egy olyan énekes vált belőle, aki képes új területekre kalandozni és zseniálisat alkotni, mind a komolyzene, mind a könnyűzene világában. Két év elteltével – a Broadway Ticket Hungary Kft. jóvoltából -, 2015. november 22-én a Papp László Budapest Sportarénában újra találkozhatunk Bocelli egyedi hangjával!

Puccini és Mascagni hazájában, Toscanaban, 1958-ban született Bocelli, egy Pisa melletti faluban nevelkedett, családja zenei támogatását élvezve. Örökletes zöldhályog betegsége egy gyermekkori baleset következtében súlyosbodott, s elvesztette a látását. Vigaszt számára egyedül a zene jelentett, így rengeteg hangszeren tanult, melyek közül ma is többön kiválóan játszik. De hiába a zongora, vagy a fuvola iránti szerelem, a tökéletes hangszert a saját hangjában találta meg, mikor tinédzser korában első kisebb énekes diadalait aratta. Hogy neves énektanárait fizetni tudja, bárokban zongorázott, s e mellett jogi tanulmányait is folytatta a Pisai Egyetemen. A világ zenei ízlésében egyre erősebb pop hatás Bocellit is elérte. Miközben kisebb nagyobb pop-projektekben vett részt, sosem feledkezett meg igazi szenvedélyéről, az operáról. E kettős zenei fejlődés határozta meg későbbi stílusát, mely az opera műfajának hagyományaira épült, de megtörve a tradíciókat a legszélesebb közönséget szórakoztatja.

1994 az igazi csillag születésének éve. A Sanremo-i Dalfesztivált Il mare calmo della serra című dalával megnyerte. Szerepet kapott Verdi Macbeth-jében és még ezen a karácsonyon a Szent Péter Téren a Pápának és több tízezer hívének énekelte az Adeste Fideles-t. Karrierje a 90-es évektől napjainkig példátlan sikertörténet. Szinte megszámlálhatatlan szakmai elismeréseinek száma, a Guinness Rekordok könyvébe kerüléstől a Golden Globe-díjon át, az Oscar jelölésig. Miközben Bizet és Puccini operáiban énekel, néha akár százezres közönségnek, ő az egyetlen előadó, aki legalább olyan, ha nem nagyobb popzenei babérokkal is dicsekedhet. Legnagyobb slágere a Con te partiro, melynek angol verziója, Sarah Brightmannel közös duettje Time to say goodbye megjelenésekor minden lemezeladási rekordot megdöntött és a fél világon hónapokig vezette a slágerlistákat. A New York-i Carnegie Hall, a Central Park, a római Colosseum, a sydney-i és berlini Operaházak, vagy a brazíliai San Paolo 110 ezres koncertje, csak néhány különleges helyszín Bocelli sikereiből. 2010-ben a halhatatlanoknak járó csillagot is megkapta a Hollywood Walk of Fame-en. Nimbusza és népszerűsége túlnőtt idősebb pályatársain José Carrerason és Placido Domingon, noha időről időre közös koncertet is adnak. Bocelli zenénkre gyakorolt hatását Caruso és Sinatra mellett emlegetik.

A kivételes énekes egyik legfontosabb védjegye tökéletes hangja, mely egyszerre melankolikus és színektől ragyogó, kiváltképp, amikor szerelmesként, vagy apaként énekel. A másik pedig bezárkózóbb, de annál emberibb, szerethetőbb személyisége. „A zene mindig a szenvedélyem volt és mindig a lehető legjobban akartam csinálni. A muzsika örömöt, boldogságot hoz az életünkbe, én hiszek ebben. És valamilyen módon segít abban, hogy a világ egy jobb hely lehessen” – mondja a művész.

Napjaink legnagyobb tenora több mint 80 millió albumot adott el. Szinte minden évben egy-egy új lemezzel rukkol elő, klasszikus és poplemezeinek gyönyörű dalait koncertejein is élvezhetik világszerte. A 2013-ban megjelent nagysikerű Passione című lemezével, még abban az évben a magyar közönségnek élőben is bemutatkozott.

Idén november 22-én a Sportarénában a népszerű klasszikus operarészletek, ismert olasz dalok és popalbumainak számai mellett, az adventi időszakot idéző dalok is szerepelnek a programban. Andrea Bocellit magyar szimfonikus zenekar és kórus kíséri majd, Marcello Rota vezényletével.

MEGOSZTÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ