A Spektrum vadonatúj, saját gyártású sorozata, az „Erőszakos ember” minden korábbinál aktuálisabb témával foglalkozik: ez pedig az erőszak. A sorozat bemutatója október 13-án, 21:00 órakor lesz.

Terrorista-akciók, leszámolás, agresszió, háború, családon belüli erőszak, zaklatás a közösségi felületeken. Ezek a kifejezések ma behálózzák a mindennapjainkat. Vajon most éljük a világ legerőszakosabb korszakát? Félnünk és féltenünk kell?  Kevés aktuálisabb kérdés foglalkoztatja ma az embereket. Ahogy Radnai Péter kreatív igazgató fogalmaz: „A Spektrum tudományos-ismeretterjesztő csatorna. A célja egyben az, hogy a saját készítésű műsoraival rendszeresen olyan témákat mutasson be, amelyek érdeklik az embereket, beszélgetésre, vitákra, de mindenképpen továbbgondolkodásra ösztönzik a nézőt”. Idén a Spektrum ezért az erőszak nyomába eredt. Repülőre ült a legizgalmasabb riportalanyok kedvéért, filmre vette a katonák, a túlélők reakciót, megszólaltatta a kommandóst, az etológust, a dandártábornokot, a pszichológust és a botránykönyv-szerzőt, és most elmeséli, mi történik a világban, és miért „erőszakos az ember”.  Az eredmény meglepő lesz a sorozat végére, mert látni fogjuk: minden benyomásunk és érzésünk ellenére az erőszak mára valójában csökkent.

eroszakos-ember1

Egyedi sorozat, a téma leghíresebb gondolkodójával

Magyarországon nem készült még ismeretterjesztő film az erőszakról, de ez ma a tudományban is vakfoltnak számító terület: az egyes szakterületek kutatói egymástól elszigetelten foglalkoznak az agresszió, az erőszak, a brutalitás kérdésével. Most a Spektrum az egyik legfelkapottabb gondolkodóval, a Harvard Egyetem professzorával, Steven Pinkerrel ismertet meg. Steven Pinker, akit a Time magazin a 100 legbefolyásosabb ember közé is beválasztott, világhírű, tudományos bestseller könyvében (címe: „The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined”) nem keveset állít, mint hogy a modern korban a háború és az erőszak fokozatosan csökken. Olyan mai gondolkodók vélekednek a professzorhoz hasonlóan erről a kérdésről, mint Joshua Goldstein vagy épp Francis Fukuyama.

eroszakos-spektrum

Az „Erőszakos ember” sorozat négy része az erőszakot a legkülönfélébb helyzetekben mutatja be, négy elkülönülő, mégis összefüggő részben, hogy teljes képet kaphassunk. Minden rész kulcsfigurája Pinker professzor, aki az erőszakot az emberiség teljes történetére visszatekintve, összefüggéseiben vizsgálta. A sorozat első része az öröklött génekről, a bennünket vezérlő ösztönökről szól, a második epizód teljes egészében a terror és háborúk jelenlétét kutatja. A harmadik rész a „hétköznapi”, mindennapjaink családon belüli, iskolai zaklatásairól szól, az utolsó epizódot pedig a digitális technológia és az erőszak kapcsolatának szenteli a Spektrum. Szakértők itthonról és a tengerentúlról segítenek az erőszak megértésében, köztük Csányi Vilmos etológus, Keleti Arthur IT biztonsági szakértő, de megszólal Steven Pinker mellett a szintén amerikai Philip Zimbardo, a világ egyik leghíresebb pszichológusa, a stanfordi börtönkísérlet atyja is.

A sorozat producere Lévai Balázs filmrendező, könyvszerző, televíziós újságíró, dokumentumfilm-készítő.

Provokálunk? Nem.

Mire az Erőszakos ember 4. része is véget ér, látni fogjuk, mára az erőszak mértéke szerte a világban csökkent. Ezt mutatják a statisztikák. Azt nem mondja a Spektrum sorozata, hogy az erőszak el is fog tűnni a földről, vagy hogy mindig is csökkenni fog, de az elemzések azt mutatják, kevesebb ma az erőszak, mint bármelyik korábbi korszakban.

Íme néhány a sorozat legizgalmasabb és mindenképpen elgondolkodtató megállapításai közül, Steven Pinker professzortól:

„Az, hogy ma itt vagyunk, azt jelenti, hogy minden egyes ősünk elkerülte, hogy megöljék, mielőtt szaporodott. Eleget tudott az erőszakról ahhoz, hogy elkerülje azt, hogy erőszak áldozatává váljon.”

„Ma minden eddiginél kisebb az esélye annak, hogy egy földlakó más ember által okozott erőszakos halált haljon.”  

Amikről a lapok véres betűkkel írnak, jobban beleégnek a tudatunkba, mint beszámolók sokkal több ember haláláról az ágyában, öregség miatt.”

eroszakos-ember2

 „Mivel a hírekben minden eddiginél több erőszakot mutatnak, az ember azt hiheti, hogy minden eddiginél erőszakosabb világban él. Pedig a statisztika éppen az ellenkezőjét mutatja: soha nem éltünk olyan békés korszakban, mint ma.

„Azért érdekel bennünket az erőszak, mert az erőszak számít.”

Ha kíváncsi rá, Steven Pinker mire alapozza fenti állításait, hogy mennyire ősi jelenség az erőszak és vajon mindig is jelen volt-e, ha érdekli, hogy egyes tudósok szerint miért éljük most minden idők legbékésebb korszakát, és mégis miért érezzük ennek éppen az ellenkezőjét, akkor most a Spektrum arra vállalkozik, hogy a válaszokat is megadja a tőle megszokott alapossággal, az „Erőszakos ember” című sorozatában.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ