A Kaláka tagjai az együttes megalakulása óta zenésítenek meg Arany János verseket, sőt, 1969-ben a bemutatkozó koncertjükön is műsorra tűzték az Egri leány című ballada egyik részletét. A hetvenes években már nagyobb kompozíciók is születtek, hogy csak a legismertebbeket említsük: A walesi bárdok, Bajusz, Zách Klára, Tetemrehívás… 

1978-ban a Radnóti Színpadon Mondok, mondok éneket című estjük első felét teljes mértékben a költőnek szentelték (a második részben Weöres Sándor dalokat énekeltek.) A 1981-ben Erdély nagy magyar városaiba is ellátogattak, az első turné első állomása éppen Nagyszalonta volt…

Azóta az Arany-dalok egyre csak szaporodtak, több fel is csendült a különböző lemezeiken. 2001-ben jött ki a Családi kör CD, a 2004-ben elindult Hangzó Helikon sorozatban pedig 2007-ben megjelent a Kaláka – Arany János kötet Kass János illusztrációival, melyből több ezer példány lelt gazdára. A tavalyi ünnepi évre az új, tartalmában bővített kiadás is elkészült.

Arany-év a Kalákával

2017-ben a Kultúra Napja alkalmából meghívták a Kalákát Bécsbe az Arany-estjükkel, s kezdetét vette egy élményekben rendkívül gazdag széria.

Még március 2-án, az Arany-év ünnepélyes megnyitóján az Erkel Színházban léptek fel A walesi bárdokkal. Sok itthoni koncert mellett (Pécs, Balatonfüred, Balatonboglár, Miskolc, Eger, Békés, Gyula, Harkány, Mátészalka, Budapest -PIM Szabadtéri színpad) a szomszédos országokban is muzsikáltak, olyan magyarlakta településekre vitték el műsorukat, mint Királyhelmec, Zenta, Marosvásárhely, Kolozsvár vagy Élesd.

Arany 200 című koncertprogramjukkal jártak Észak-Európában, pontosabban Oslóban és Koppenhágában. Ősszel pályázati támogatásnak köszönhetően olyan felkéréseket is el tudtak fogadni, melyek e segítség nélkül nem jöhettek volna létre. Így bemutathatták műsorukat Tokióban, Szöulban, Ausztráliában, Amerikában, Németországban és Indiában. Játszottak a diaszpóra magyarság körében, helyi fesztiválokon, s magyar szakos diákoknak a kinti egyetemeken Indiába velük tartott Szabó T. Anna, aki angolul tartott kis előadást a költőről és a Kaláka által megzenésített Arany-versekről. Részt vettek Új-Delhiben a hindi nyelvű Arany János kötet bemutatóján is.

Arany 201 – koncert a Vigadóban (2018. március 02., 19 óra)

„Mikor a jubileumi évet terveztük, arra gondoltunk legyen egy évzáró, ahová a Kaláka együttes barátait, zenekarokat, költőket, színészeket, énekeseket, táncosokat, képzőművészeket meghívunk. Olyanokat, akik jelentősen hozzájárultak az Arany János-emlékév sikeréhez. Kicsit elszámítottuk magunkat. Fantasztikus produkciók születtek – irreális vállalkozás mindenkit meghívni… 

Arany János költészete a jubileumi év alatt egyre izgalmasabbá vált, nem, hogy véget ért volna a ráirányuló figyelem, inkább fokozódott. Az Arany-év naptár szerint véget ért, de a programsorozat folytatódik.”

Arany 201 

Ünnepi est a Kalákával és barátaikkal

2018. március 2. (péntek), 19.00, Pesti Vigadó

 

Közreműködnek:

  • Kaláka együttes
  • Kováts Kriszta, Farkas Gábriel, Szirtes Edina Mókus, Fool Moon,
  • Keönch László, Fekete János Jammal, Nana Vortex, Hungarian FolkEmbassy, Huzella Péter, Csík János, Dresch Mihály, Szabó T. Anna, Lackfi János,
  • Bacsa Ildikó, Hegedűs D. Géza, Tóth Norbert Márk,
  • Balogh Kálmán, Jankovics Marcell, Cakó Ferenc,
  • Magyar Nemzeti Táncegyüttes Zsuráfszky Zoltán koreográfiájával
MEGOSZTÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ