A szexuális kizsákmányolás áldozataira leggyakrabban a személyes kapcsolatokat kihasználva csapnak le az emberkereskedők. Akár olyan hétköznapi helyeken is találkozhatunk velük, mint a piac, kórház vagy különböző szórakozóhelyek. Az áldozattá válás pszichológiai okai azonban már gyermekkorban megjelenhetnek, bántalmazó vagy elhanyagoló nevelés miatt. A Nemzetközi Migrációs Szervezet és az ORFK Ne hagyd! címmel kampányt indított, hogy segítsenek időben felismerni a veszélyeket.

A szexuális kizsákmányolást elszenvedők gyakran gyermekkori bántalmazás és sérült családi kötődések áldozatai. Az ilyen pszichológiai sérülések könnyen az embercsempészek karjaiba üldözhetik a szeretetre éhes, kötődésre vágyó nőket és férfiakat.

Terhes Nóra fotokredit: iom
Terhes Nóra fotokredit: iom

„Mindenki, aki olyan családból érkezik, ahol gyermekkorban elszenvedett bántalmazást vagy nem valósult meg az anyai kötődés, potenciális áldozattá válik. Az anyával való kapcsolat kiemelten fontos, ha valakit nem szeretnek, gondoznak, ápolnak megfelelően, illetve ha ráhagyó nevelés áldozata, sokkal nagyobb eséllyel kerül az emberkereskedők markába” – kezdte Terhes Nóra pszichológus.Sok esetben a gyermek nem éli meg az áldozatiságát, azt azonban igen, hogy őt úgy szeretik, hogy közben bántják. Ez a jelenség a későbbi kapcsolatokra is hatással lesz, hiszen a gyermekkori kötődések ismétlődnek felnőttkorban – mondta el Terhes Nóra.

Menekülve a bántalmazó családokból, a szexuális célú kizsákmányolás áldozatai gyakran személyes kapcsolatok, ismertségek által kerülnek kiszolgáltatott helyzetbe. Sok esetben kerítők, közvetítők, „loverboy-ok” veszik fel a kapcsolatot a kiszemelt áldozattal, hogy csábítással és hamis ígértetekkel csalják csapdába. A Nemzetközi Migrációs Szervezet megbízásából készült kutatás alapján, a megkérdezettek 80%-a úgy gondolja, hogy a kizsákmányolás elrablással kezdődik. A statisztikák szerint azonban ez koránt sincs így, a tragikus történet sokszor egy italmeghívással vagy randevúval indul.

Lehel Balázs fotokredit: iom
Lehel Balázs fotokredit: iom

„Az általános tévhitekkel ellentétben az esetek többségében a kizsákmányolás nem elrablással, hanem önkéntes beleegyezéssel történik – mondta el Lehel Balázs, a Nemzetközi Migrációs Szervezet budapesti irodavezetője. „Tapasztalataink szerint a prostitúció áldozatainak többsége egy kecsegtető ajánlat – például egy irreálisan tökéletes párkapcsolat – reményében bízza magát és teljes vagyonát, iratait a látszólag segítséget nyújtó emberkereskedőre.”

Az áldozatok gyakran nem ismerik fel azt a pontot, amikor segítséget kell kérni, így a szemtanúk beavatkozása és segítsége kiemelten fontos. De mire figyeljenek azok, akik gyanús jeleket tapasztalnak vagy veszélyben érzik magukat? Az ORFK és a Nemzetközi Migrációs Szervezet a következő fontos lépéseket tanácsolja:

  1. Semmiképpen ne adják ki irataikat másnak.
  2. Utazás előtt érdemes másolatot készíteni a fontosabb papírokról és egy barátnál vagy családtagnál hagyni egy példányt. A másolatok a beazonosítást is segítik baj esetén, valamint az iratok pótlását is meggyorsítják.
  3. Utazás előtt rejtsenek el valamennyi pénzt, hogy a csomagok elkobzása esetén is legyen mihez nyúlni.
  4. Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat segítséget nyújt a kapcsolati erőszak, a gyermekbántalmazás, a prostitúció- és emberkereskedelem áldozatainak és szükség esetén gondoskodik az elhelyezésükről. A nap 24 órájában hívhatóak, Magyarországról ingyenesen a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.

További információ: a Ne hagyd! kampányról a http://nehagyd.hu/ oldalon érhető el.

A kampány keretében készült, a szexuális kizsákmányolás veszélyeire felhívó, edukációs videó itt tekinthető meg.