Bár az időjárás idén kissé szeszélyes, lassan tényleg kijelenthetjük: bizony beköszöntött a nyár, erről a közel 30 fokos hőmérséklet a bizonyíték! Az irodában vannak, akik télen-nyáron kitartanak a kötelező hosszúnadrág és ing mellett, néhányan viszont előszeretettel veszik elő a lenge nyári ruhákat és rövidnadrágokat a szekrény mélyéről. Az eredmény egyértelmű: az egyik kolléga a kabátjában is vacog, a másik pedig már nem tud mit levenni magáról. A nyári időszakban állandó és forró vita tárgya, hogy hány fok legyen az irodában. Vajon kinek van igaza, aki 21 fokban dolgozna, vagy aki még 28 fokban is fázik? Az LG Magyarország nemzetközi kutatásokban kereste a választ a kérdésre.

Mark Zuckerberg, Facebook-vezér és társalapító a szóbeszéd szerint abban hisz, hogy az irodákban a 15 °C az ideális klíma, a kutatási eredmények alapján azonban úgy tűnik, ennél lényegesen magasabb és komfortosabb munkahelyi hőmérsékletet kell választanunk.

Sokba kerül a didergő dolgozó

Ha valaki fázik, a szervezetének több energiát kell a test melegen tartására fordítani, így kevesebb energia marad a koncentrációra, gondolkodásra, kreativitásra. Az egyesült államokbeli Cornell University kutatói szerint az irodai alkalmazottak 25 fokos hőmérséklet mellett a munkaidejüket teljesen kitöltötték és a gépelés során 10 százalékos hibaaránnyal dolgoztak. Ennél jóval hűvösebb, 20 fokos környezetben viszont a munkaidő alig több mint felében használták a klaviatúrát, a hibaarány pedig 25 százalékra emelkedett. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy ez a teljesítménycsökkenés óránként és alkalmazottanként 10 százalékos többletköltséget jelent a munkáltatók számára.

Legkondi-vitak_222 fokban remekelünk

Persze a túlzott meleg sem tesz jót a hatékonyságnak. A helsinki műszaki egyetem kutatóinak 2006-os vizsgálata szerint a legmagasabb termelékenység kb. 22 Celsius fokos hőmérsékletnél érhető el, 23-24 foktól felfelé pedig már romlik a dolgozók munkateljesítménye. Ez azt jelenti, hogy ha a munkatársaknak például 30 fokos környezetben kell dolgozniuk, a kutatás eredményei alapján 8,9 százalékkal rosszabb teljesítményt nyújtanak, mint ha 22 fokban tevékenykednének.

Az örök vita: hogy használjuk a klímát?

„A benti hőmérsékletet mindig a kintihez viszonyítva ajánlott állítani: 8-10 foknál ne legyen nagyobb a különbség azon a területen, ahova beérkezünk, így van ideje a szervezetünknek akklimatizálódni” – tanácsolja Nagy Sándor József, az LG Magyarország klímaüzletágának vezetője. Kerüljük a direkt légáramot is, azaz ne tartózkodjunk huzamosan ott, ahová a klíma a hideg levegőt fújja, hiszen még a normál huzatban tartózkodva is könnyen megfázhatunk.

Legkondi-vitak_1Melegben jobb a csapatmunka

Visszatérve a kutatásokra úgy tűnik, a feladat jellegétől is függ, hogy mi az ideális hőmérséklet. A relatíve magasabb hőmérséklet kedvezőbb lehet a kreatív gondolkodást igénylő munkát végzők számára, miközben a hűvösebb, 20 fokos környezet éberebben tarthatja az ismétlődő vagy monoton tevékenységet végrehajtó dolgozókat. A hőmérsékletnek ráadásul közvetlen hatása lehet a munkatársak együttműködési készségére is. A kánikulában izzadó kollégák láttán nehéz elképzelni, de egy kisebb kutatás eredményei arra világítottak rá, hogy melegebb környezetben barátságosabb érzelmekkel viseltethetnek a dolgozók a kollégáik felé, ami a konkrét beszédstílusban, nyelvhasználatban is tetten érhető.