A gyógynövények erejéhez már a kezdetek kezdetén is fordulhattunk – szerencsére nincs ez másként napjainkban sem! Akadnak azonban olyan gyógynövények, melyeknek manapság különösen nagy hasznát vesszük.

Teafaolaj

A teafaolaj az egyik legismertebb alapanyag, ha fertőtlenítésről, természetes kozmetikumokról, vagy éppen immunerősítésről van szó. Az Ausztráliából származó gyógynövénynek elsősorban a leveleiből préselt illóolajat használják fel, mégpedig külsőleg. Remekül fertőtlenít, ismert gomba- és vírusölő hatása, így nem csak a különböző bőrgyógyászati problémák esetén nyújthat kiváló alternatívát, hanem a levegő fertőtlenítésében is aktívan részt vehet. Az alapos szellőztetés után érdemes rendszeresen teafaolajat párologtatni a lakásban, de a forró fürdő is eredményesebb lesz, ha néhány csepp olajat adunk a fürdővízbe.

Bodorrózsa

Míg a teafaolaj belsőleges fogyasztása kifejezetten ellenjavallt, addig a bodorrózsát nyugodtan felhasználhatod ily módon is. Gyógyszertárban vásárolhatsz bodorrózsa cseppeket, amiket bevethetsz a vírusok okozta fertőzések, gombás megbetegedések és a felső légúti gyulladások kiegészítésére.  A bodorrózsa gyantás leveleiből nyerik ki azt az alapanyagot, amit aztán parfümként, sebgyógyítóként, bőrszépítőként és immunerősítőként használnak. A gyógynövény rendkívül gazdag polifenolban, így kiemelkedően nagy a vírus- és baktériumölő hatása. Védi az immunrendszert, a sejtanyagcserét, egyszóval nem hiányozhat a házi patikádból.

gyógynövények eukaliptuszEukaliptusz

Az eukaliptusz őshazája ugyancsak Ausztrália, és hasonlóan kiemelkedő hatásokról ismerhetjük, mint a teafaolajat. Nem véletlen, hogy számos kozmetikumban és gyógyhatású készítményben megtaláljuk alapanyagként: bár elsősorban az influenzás tünetek enyhítésére használják, sebgyógyító, baktériumölő, nyákoldó és fertőtlenítő hatása ugyancsak ismert. Remekül serkenti a vérkeringést, hűsít, miközben csökkenti a köhögés okozta kínokat. Az eukaliptusz olajat belsőleg is lehet alkalmazni, de csakis az előírásoknak megfelelően. Külsőleg bedörzsöléssel (hígítást követően), párologtatással érdemes bevetni, mert akárcsak a teafaolaj, úgy az eukaliptusz is fertőtleníti a levegőt.

Borsmenta

A borsmenta hazánkban sem ismeretlen gyógynövény, bármelyik kiskertben könnyedén megterem. Érdemes is belőle ültetni, ugyanis az árvacsalánfélék családjába tartozó, jellegzetes illatú gyógynövény valódi csodaszer. Erősíti az immunrendszert, fertőtlenítő hatású és kiváló idegnyugtató – ez utóbbi különösen jól jön a mostani, sokszor feszült helyzetben. Jó hatással van az emésztésre, a puffadásra, tisztítja a légutakat, frissíti az elmét. Csillapítja a fejfájást, de émelygés, hányinger ellen is hatásos. Mivel antibakteriális és gyulladáscsökkentő, hatékonyan veszi fel a harcot a kórokozókkal kívülről, a bőrre kenve és belülről, oldatok, teák formájában használva egyaránt.