Mindennapjainkba erősen beágyazódott a kávé fogyasztási kultúra. A Nespresso által végzett kutatások szerint a népesség 82 százaléka kávézik. Magyarországon a legtöbben egy jó eszpresszóra esküsznek, ugyanis a válaszadók 45 százaléka ezt jelölte meg kedvencként, a kávéfogyasztók közel fele meg is cukrozza, 36% pedig tejet is ad hozzá, 7% tejszínnel fehéríti, 18 százalék édesítőszert használ és csupán a megkérdezettek 20 százaléka issza tisztán, feketén. A második legkedveltebb kávé típus a lungo, vagyis hosszú kávé, amit a megkérdezettek 18 százaléka fogyaszt, majd a népszerűségi listán a 20 milliliteres ristretto, szerepel. Az esti és a késő délután kivételével tulajdonképpen bármely napszakban szívesen iszunk egy-egy csésze feketét: reggel, délelőtt, ebéd után és délután is. Sokan ragaszkodnak a jól bevált eszpresszóhoz, vannak azonban, akik napszaknak, vagy évszaknak megfelelően másfajta kávé alapú italt készítenek – derült ki a Nespresso megbízásából a Nielsen által 2012-ben készített, fogyasztói szokásokat vizsgáló Usage & Attitude kutatásból.

Ha kávés receptről van szó, legtöbbünk a kapucsínóra gondol, majd a latte macchiatot kedvelik a legtöbben, utána a jeges kávé, amit a különböző ízesített kávék követnek a népszerűségi listán. Van mit bepótolnunk tehát receptek terén, ezért is tartja fontosnak a Nespresso a minőségi kávé kultúra szélesebb körű elterjesztését A vállalat szakértői a kávécserjétől a csészéig terjedő értéklánc minden fázisában fáradhatatlanul tágítják a minőség határait. A világ kávétermelésének mindössze 1-2 százaléka felel meg szigorú minőségi elvárásaiknak. Ezeket használják fel 23 Grand Cru kávéőrleményük elkészítéséhez. A légmentesen lezárt alumíniumkapszula optimális körülményeket biztosít a kávé számára, és megakadályozza a frissen őrölt kávéban jelenlévő 900 rendkívül illékony aroma oxidációját. A GfK kutatása szerint 2015 év március és áprilisa közötti időszakban a teljes kávéfőző piacot tekintve a kapszulás kávéfőzők részaránya darabszámot tekintve 23%-ra növekedett.

Az aromákat alapvetően három csoportba sorolhatjuk: könnyed aromájú, virágos, gyümölcsös vagy citrusos illatú kávék, közepesen erős aromájú, méz- vagy gabonaillatú kávék, kissé pörkölt jegyekkel és határozott aromájú, erősen kakaóra emlékeztető, fűszeres, fás illatú vagy intenzíven pörkölt jellegű kávék. Az aromaprofilnak fontos szerepe van abban, hogy milyen étel vagy desszert harmonizál az adott kávéval. A Nespresso mindig különleges, gourmet élménnyé emeli a kávézást, ezúttal Segal Viktor chef kávé ihletésű ételsorával.

Évekkel korábban az, hogy kávéval párosítsunk ételeket, valószínűleg szóba sem kerülhetett volna. De a Nespressonak köszönhetően is, ma már nem ritka az ízesített kávé, ezért aztán igazán nem nehéz finom falatokat kínálni kávéhoz, akárcsak mintha egy borkóstolón lennénk” – mondta el Segal Viktor, majd hozzátette: – „Több szempontot szoktam figyelembe venni. Az első, hogy kávéról beszélünk, azért nem lehet annyira domináns az ételben a kávé íze. Én azt is figyelembe veszem, hogy izgalmas ízhatásokat érjek el, különböző, érdekes textúrával rendelkezzen az étel, a kávé pedig ne unalmasan, elsőre magától értetődő módon kerüljön az ételbe. Nem akartam semmiképpen azt az egyszerű megoldást választani, hogy kávéöntetet, vagy mártást készítek.”

Receptek:

Grapefriut-os csirkesaláta zsenge parajlevelekkel:

Hozzávalók (4 adag):

2 csirkemell lesütve, sózva, borsozva, megszórva a kakaóbab törettel, 1 ek kávé bab töret, 10 dkg zsenge parajlevelek, 1 grapefruit húsa, 1 tk citromlé, 2 ek olívaolaj, 2 csipet feketeszezámmag

A hideg fűszerezett csirkemellet vékony szeletekre vágjuk és egy nagy keverőtálban elkeverjük a grapefruit húsával és a parajlevelekkel. Hozzáadjuk az olívaolajat és a citromlevet. Sózzuk, borsozzuk. Tálaláskor fekete szezámmagot szórunk a tetejére.

Édeskömény-alma saláta bergamott olajos-kávés öntettel

Hozzávalók (4 adag):

3 evőkanál zöldcitromlé,  só, bors, 1 dl bergamott olívaolaj, 1 közepes méretű  édeskömény, 1 nagy zöldalma, 5 dkg vegyes zöldsaláta, 5 dkg pirított dió

Elkészítjük a salátaöntetet: a zöldcitromlében elkeverjük a sót és a borsot, majd lassan hozzáadjuk az olívaolajat, habverővel összekeverjük. Az édeskömény szárát  és zöldjét levágjuk, majd mandolinon, hajszálvékonyra szeleteljük. A zöldalma csumáját kiemeljük, majd hajastul szintén hajszálvékony szeletekre legyaluljuk. Amint felszeleteltük, azonnal összekeverjük az öntettel, hogy ne barnuljon meg.

Kardamomos tejpuding málnával, pisztáciával és kávétörettel

Hozzávalók (4 adag):

0,8 liter tej, 50 g rizsliszt, 50g cukor, 1 vaníliarúd félbevágva, kimagozva, 3 db zöld kardamom héjából kivéve, finomra darálva, 10 dkg málna, 10 dkg hámozott pisztácia, durvára megtörve

Melegítsük fel a tej ¾-ét a cukorral, kardamommal és a vaníliával. A maradékot csomómentesen keverjük el a rizsliszttel. További 10 percet főzzük alacsony lángon, vigyázva, hogy a tej ne forrjon fel. Ekkor vegyük ki a vanília rudat, adjuk hozzá a maradék tejet és 3-4 perc alatt forraljuk fel amíg be nem sűrűsödik. Azonnal vegyük le a tűzről, öntsük üvegedényekbe és hűtsük ki. Tálaláskor kanalazzuk a pisztáciát és a málnát a tejpuding tetejére.

MEGOSZTÁS

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ