A különböző felületek burkolásának igénye és története egészen az ókorig vezethető vissza. Kr. e. 3000 környékén már használtak mozaikburkolatot, bár ekkor még csak a színes kavicsokból kirakott geometrikus minták hódítottak, de ezzel bármilyen padlózatot tudtak dekorálni.

Később, mozaiktechnika fejlődésének köszönhetően, a mozaikszemeket színes üvegekből kezdték készíteni, a színskála jelentősen kibővült, így az egyszerű mintákat gyorsan letaszították a részletgazdagabb és bonyolultabb figurális képek. Innentől kezdve a mozaik diadalmenete töretlen. A évezredek jöttek, mentek, a mozaik iránti érdeklődés és kereslet azonban változatlan maradt. A 21. századi igényeket 21. századi anyagoknak és technikának kell kiszolgálnia.

A NEOMOSAIC CNC router alapú vágóberendezése egy igazán innovatív fejlesztés eredménye. Az alapja egy számítógépes rendszer által működtetett robotika. A robotkarok összehangolt munkájának eredménye pedig egy egyedi formájú és mintázatú mozaikfelület. A berendezéssel műanyag, plexi, üveg, kerámia, cserép, csempe, kő és fa megmunkálására is lehetőség nyílt, sőt az anyagok kombinálása is megvalósítható. További újdonság, hogy a fenti anyagok bármelyikét lehet gravírozni, illetve marni.

Mi az eredménye ennek?

Hogy a  klasszikus 10×10 mm-es csempedarabokból álló mozaikokhoz képest így sokkal változatosabb végtermék állítható elő, hisz nemcsak négyzetek kivágására van lehetőség, hanem bármilyen formájú vagy ívű mozaikdarabokéra is. A hagyományos mozaikok esetében a mintát az egyes elemek eltérő színezete biztosítja, itt a felületi marásnak köszönhetően háromdimenziós hatás is elérhető. Az egyediséget biztosítja továbbá a szoftveres tervezés. A mozaikok tervezése történhet mintakép alapján, előre készített sablonokból, vagy véletlenszerű mintázat felhasználásával. Mintakép alapján történő tervezésnél az ügyfél biztosítja a képet, amelyből mozaikot szeretne készíteni. Az egész Szeéchenyi 2020folyamat teljesen személyre szabott, mert nem csak a képet lehet megválasztani, hanem a felhasználandó alapanyagokat, azok színeit, árnyalatait is. Az innovációnak köszönhetően a mozaiktechnika felhasználhatósága előtt egy újabb ablak nyílt meg, aminek eredményeképp soha nem látott kreatív megoldások születhetnek.

MEGOSZTÁS